A Messier 13 (más néven M13 vagy NGC 6205) gömbhalmaz a Hercules csillagképben. Az északi égbolt egyik legismertebb gömbhalmaza. Az M13 gömbhalmazt Edmond Halley brit csillagász fedezte fel 1714-ben. Charles Messier 1764. június 1-jén katalogizálta. Az M13 volt az egyik első objektum, amit 1974-ben kiválasztottak, hogy az esetleges földön kívüli intelligencia számára üzenetet küldjenek, mivel az egyik legközelebbi gömbhalmaz. A rádiójelet az Arecibo Obszervatórium nagy rádióteleszkópjával indították útnak. Ennek az üzenetnek az elküldése azonban inkább csak jelképes tett, technológiai demonstráció volt, mint valós kísérlet egy idegen civilizációval való kapcsolatteremtésre. Nagyon sűrű halmaz. A központja környékén köbfényévenként 1–2 csillag található, ami a Nap környékének ötszázszorosa. Távcső: SkyWatcher 0,85x reduktor/korrektor Távcső: Svbony 60/240mm vezetőtávcső Távcső: SkyWatcher Pro 80/600 ED apo tubus Mechanika: SkyWatcher NEQ-5 Pro GoTo mechanika Kamera: ZWO ASI 290 MM monokróm kamera Kamera: ZWO ASI 585 MC-Pro színes, hűtött kamera Szűrő: Astronomik UV/IR L2 Blokk szűrő (2") Szűrő: ZWO UV/IR-blokk szűrő (1.25") Korrektor: ZWO 2"-os fiókos szűrőtartó (Mark II) Korrektor: ZWO ASIAir Plus kamera/mechanika vezérlő-egység Korrektor: ZWO EAF fókuszmotor Helyszín: Orosháza 135x120 sec rgb, 40 bias, 40 dark, 40 flat. Gain 252 -10°C Siril, Ps, Graxpert ben volt szerkesztve. 2025.04.20-21.
Tovább az észleléshez »Igyekeztem a hátteret kijavitani, sajna módositani egy bejegyzést csak adatokat enged meg, képet nem lehet lecserélni igy mindig ujjat kell feltölteni. Remélem nem baj hogy ez a 3 ik de muszály megosztani hiszen igy kapok infót hogy mit kell változtatni rajta. :) Minden pontos adat itt tekinthető meg. https://app.astrobin.com/u/Blaho1992?i=bevk8z#gallery
Tovább az észleléshez »Igyekeztem a hátteret kijavitani, sajna módositani egy bejegyzést csak adatokat enged meg, képet nem lehet lecserélni igy mindig ujjat kell feltölteni. Remélem nem baj hogy ez a 3 ik de muszály megosztani hiszen igy kapok infót hogy mit kell változtatni rajta. :) Minden pontos adat itt tekinthető meg. https://app.astrobin.com/u/Blaho1992?i=bevk8z#gallery
Tovább az észleléshez »Ujradolgoztam mert sajnos az első verziónál elmaradt az rgb nél a zöldtelenités igy a csillagaim zöldbe hajlottak. Itt igyekeztem szebben tálalni, hiszen csodálatos objektum ez, megéri küzdeni érte. Remélem igy már szebb lett mások szemének is.
Tovább az észleléshez »A Medúza-köd (Abell 21): Egy elhalványuló planetáris ékszer az Ikrek csillagképben A Medúza-köd, tudományos katalógusjelölése Abell 21, egy lenyűgöző, bár halvány planetáris köd, amely az Ikrek (Gemini) csillagképben található. Nevét a görög mitológia szörnyalakjáról, Medúzáról kapta, akinek haja kígyókból állt. A köd finom, kígyószerű filamentumai valóban emlékeztetnek erre a mitikus lényre. Keletkezése és evolúciója: A Medúza-köd egy elöregedő, Naphoz hasonló tömegű csillag végső stádiumának látványos emléke. Élete vége felé a csillag elveszíti külső rétegeit, amelyek lassan tágulni kezdenek a környező űrben. A csillag magja, amelyből egy forró, sűrű fehér törpe lesz, intenzív ultraibolya sugárzást bocsát ki. Ez a sugárzás ionizálja a kidobott gázfelhőt, ami ennek hatására világítani kezd, létrehozva a planetáris ködöt. A Medúza-köd egy viszonylag idős planetáris köd, ami azt jelenti, hogy már régóta tágul. Ennek következtében a gázfelhője meglehetősen szétszórt és halvány, ami megnehezíti a megfigyelését, különösen fényszennyezett területekről.
Tovább az észleléshez »Idei első napfoltok. Az ég rossz volt délután fél 3 kor, másfél óra anyagbol 2 lett jo. Felvétel : 50 sec. 3600 kocka top 200 kockája.
Tovább az észleléshez »Változtattam a képen de lecserélni nem lehet, igy ujra feltöltöm. Elnézést. Javitottam a szineken és a hátteret próbáltam nem tultolni és a ködöt sem. Elsőnek kicsit erős volt. Plusz kis zajtalanitás Graxpert program segitségével.
Tovább az észleléshez »Változtattam a képen de lecserélni nem lehet, igy ujra feltöltöm. Elnézést. Javitottam a szineken és a hátteret próbáltam nem tultolni és a ködöt sem. Elsőnek kicsit erős volt. Plusz kis zajtalanitás Graxpert program segitségével.
Tovább az észleléshez »Szintugy a 2 képet egyszerre szerkesztettem. Ami egyiknél sikerült ugy kezdtem a másikon is. Szinkronba. :)
Tovább az észleléshez »Újradolgoztam a tavalyi felvételeimet. A héten kb 30 órát szerkesztettem Siril és ps ben együtt. Ismerkedtem a szinekkel sokféle paletta meg mindent kipróbáltam. Gyakoroltam a köd kiemelést. Iszonyat sok segitséget, iránymutatást kaptam, nagyon köszönöm azoknak akik itt is jelen vannak ;) Igyekeztem természetesben hatni, a régi képem valahogy nem tetszett ezért is estem neki ujra. Gyakorlásnak kellett ez mert van egy készülő meduza objektum ami még nem kapott elég expot. Rgb anyag csak a csillagokhoz volt magát a ködöt ki se adta igy csak keskenyből áll. De maga az rgb anyag szolgált utmutatónak hogy mik a szinek. Remélem elfogadható lett, a ködből sokkal több látszik ami a régin nem. Úgyhogy jöhet hideg meleg :) De tényleg várom a kritikákat is. Eszméletlen halós a filter, szoval nagyon sokat kellett retusálni.
Tovább az észleléshez »Clavuis más kompozícióban, más hatást ér el a hajnalfényben a környező krátermezőkkel.
Tovább az észleléshez »Egy szép eszaki régió fátyolfelhőn keresztül, valamennyi részlettel tarkítva.
Tovább az észleléshez »Egy csodaszép hegyvonulat ami mindig el kápráztat. A minőség nem a legjobb fátyolfelhőn keresztül vettem fel de a lényeg látható kis részlettel :)
Tovább az észleléshez »Kedvenc kráterem kedven terülteivel a terminátor mentén.
Tovább az észleléshez »Nem a legjobb égi lehetőségek voltak de szerettem volna egy képet a szaturnuszról ezzel a gyűrűvel.
Tovább az észleléshez »Igyekeztem nem agyon gyalázni a képet, sajna hamar zajozodik ezekhez nem értek még annyira de ennyit sikerült tálalnom. Siril és ps ben volt szerkesztve. Az NGC 2175 nyílt halmaz (más néven OCL 476 vagy Cr 84) egy nyitott halmaz az Orion csillagképben, diffúziós ködbe ágyazva. Giovanni Batista Hodierna fedezte fel 1654 előtt, egymástól függetlenül pedig Karl Christian Bruhns fedezte fel 1857-ben. Az NGC 2175 körülbelül 6350 fényévnyire van a Földtől. Az őt körülvevő köd a Sharpless katalógusa Sh 2-252, és megjelenése miatt néha Majomfej-ködnek is nevezik.
Tovább az észleléshez »Első felvételem az uj tubussal, hát megszenvedtem rendesen a képpel. 2 hónap alatt csak 11 órát tudtam exponálni rá, vagy dolgoztam vagy rossz idő volt. Nagyon tanulnom kell a kidolgzást de vannak nagyon jo videok a neten, és sok jo ember aki tud irányt is mutatni. Egy este kezdtem a pacmannel utána ha nem láttam a majomfejet vettem fel, ez lesz a következő képem. Iszonyatosan sok expo kell hogy egy kép jó legyen és ne tul zajos. Ebben sajnos a kevés óra miatt nem nagyon lehet éleket huzni ugyhogy sok expon leszek rajta. Észrevételként jegyzem meg hogy a filterrel voltak halós csillagok bővel ps ben próbáltam ugyahogy eltüntetni. Sirilben és Ps ben volt a kép szerkesztve. Az NGC 281-et egy emissziós köd vesz körül. Az NGC 281 egy Bok-globula az IC 1591 jelzésű, pár száz fiatal csillagból álló halmazában. A Bok-globulák 10-50 naptömegű, egy fényévnél általában kisebb átmérőjű, átlátszatlan molekulafelhők. Sokan, nagy csoportokban fordulnak elő, és a kiterjedt csillagközi Az egyre növekvő gravitációs terüknek köszönhetően még több anyagot szívnak magukba, míg végül átesnek a kritikus ponton és a saját gravitációs terük révén még jobban összezsugorodnak. Fejlődésük végén csillag vagy csillagok születhetnek belőlük. Az ilyen és ehhez hasonló csillagkeletkezési régiók kulcsszerepet játszanak az anyagnak a csillag- és bolygókeletkezést megelőző kémiai fejlődésében.molekulafelhők kisebb anyagcsomóiként jönnek létre.
Tovább az észleléshez »Nincsennek jo egek. De hátha egyszer adja a szezonban. :) A naprendszer random, nagyon nehéz magyar égen.
Tovább az észleléshez »Életem első igazi uránusz képe, aminél egy barlow lencsét tekertem a kamera adapterre igy a 2700 ból, 3510 lett a fokuszom.
Tovább az észleléshez »Próbáltam valahogy megfigyelni sajnos a légkör elvitte a részleteket, közeledett egy hatalmas ködfelhő ami az utolsó felvételnél mindent elmosott, vége is lett az estének.
Tovább az észleléshez »Szeretem ezt a részt nagyon a holdon, fogyó holdat nem nagyon tudtam még fotózni de megérte kinn lenni egész éjjel :)
Tovább az észleléshez »Szezon első Jupitere. 2 felvétel végképét derotáltam winjupos programmal.
Tovább az észleléshez »Barlow lencsével történt egy kissebb nyujtás, első éles próba. Elsőnek rosszul derotáltam a képeket igy azt hittem nem lett jo. Most csak a 2 legjobbat választottam ki és tű pontosan illesztettem, igy használható lett a végeredmény.
Tovább az észleléshez »Egy jobb felvétel sikerült a nagy meleg előtt, a többi foltra nem volt lehetőség. Nem volt a legjobb a légkör.
Tovább az észleléshez »Érdekesség képpen töltöm fel, újra felénk fodul a hirhedt 3664 es folt. 2x kerülte meg a napot, eszméletlen. Sorszáma még nincs, az előtte lévőnek Ar 3723 a sorszáma. Elnézést ha a képek minősége nem felel meg az itteni elvárásnak.
Tovább az észleléshez »Hatalmas szélben és fátyol mellett, sikerült megörökitenem montázsként az Ar 3719 és 3720 as napfoltokat.
Tovább az észleléshez »Elfordulóba lépő napfoltcsoport, egyik első igazi megjelenitésem, érdekesség képpen Duo Band filterrel :)
Tovább az észleléshez »Hatalmas szélben készült, igyekeztem a legtöbbet kihozni belőle. :)
Tovább az észleléshez »Próbálkozások a napfoltal. Ide még sose töltöttem fel képet :)
Tovább az észleléshez »