Összes észlelés

Showing 1-20 of 2,915 items.
Új feltöltés
Misi Róbert
0 hozzászólás
Thor sisakja - NGC 2359
2025-03-03
A Nagy kutya csillagképben lévő Thor sisakja (NGC2359) emissziós köd 13000 fényévre van tőlünk. Nevét a skandináv mitológiából ismert Thor istenség sisakjának hasonló alakja miatt kapta. A világító gázfelhő kb. 30 fényév kiterjedésű, amelynek középpontjában egy fiatal, rendkívül forró úgynevezett "Wolf-Rayet WR7" csillag látható, ami a tudósok szerint néhány millió éven belül szupernóvaként fog felrobbanni! A fotón a buborék közepe felé erős kékes fénnyel látható. Folyamatosan kiáramló gázait a csillag erős ultraibolya sugárzása gerjeszti fénylésre. A köd általában buborék alakú, de összetett fonalas szerkezetét a több száz naptömegnyi ionizált csillagközi anyaga alkotja, amelyet a központi csillag "szelei fújnak" szerteszét! Magyarországról az objektum nehezen megfigyelhető mivel nagyon alacsonyan található a déli égbolton az év első hónapjaiban, és csak néhány órán keresztül látható az éjszaka folyamán. A fotó elkészítése többek közt ezért és persze a 45 órás expozíciós idő miatt is tartott 3 hónapig! Ezt az objektumot az asztrofotósok általában bikolor (HOO) feldolgozásban szokták lefotózni, mivel az ionizált kén (SII) rendkivül kis mértékben van jelen, de én mégis megpróbáltam az SII-t is 10 órás expozicióval megmutatni és szerintem lett is eredménye! Így SHO képként még több részlet vált láthatóvá az emissziós ködben.
Vincze János
0 hozzászólás
M81 M82 galaxisok
2025-03-06
Az M81 az egyik legfényesebb galaxis az éjszakai égbolton. A Földtől 11,6 millió fényévnyire található a Nagy Ursa csillagképben, és látszólagos magnitúdója 6,9. Egy távcsövön keresztül a galaxis halvány fényfoltként jelenik meg ugyanabban a látómezőben, mint az M82. Egy kis teleszkóp feloldja az M81 magját. A galaxist áprilisban lehet a legjobban megfigyelni. Ennek a tekintélyes spirálgalaxisnak a szívében egy fekete lyuk található, amely a Nap tömegének 70 milliószorosa. A két galaxis igen közel van egymáshoz, gravitációs terük már kölcsönhatásba léptek egymással, mely mindkét csillagvárosban erős árapály erőket kelt. A csillagvárosok közelmúltban (néhány 10 millió évvel ezelőtt) bekövetkezett közelítése már az M81-ben heves csillagkeletkezéseket váltott ki, míg a fölötte látható M82 számú galaxisban hihetetlen dolgok történnek. Az eredetileg spirális szerkezetű galaxis eltorzult, központja pedig rendkívül aktívvá vált. A szupernagy tömegű fekete lyuk jelenléte nem meglepő, azonban további, még kialakulási stádiumban levő fekete lyukakat is azonosítottak a csillagászok. Rengeteg a szupernóva robbanás és rendkívül erős sugárzást mérnek a rádió és röntgen tartományban is. Ezek következménye a galaxis fősíkjából történő anyagkidobódás is, mely pirosas szálakként ezen a képen is kiválóan azonosítható a galaxis mind két oldalán. A két galaxis ütközése tehát elkezdődött, s néhány száz millió év leforgása alatt be is kebelezik egymást, végleg összeolvadnak. Van még a képen ezen kívül is jó pár galaxis, de ezeket a nagyfelbontású képen lehet igazán látni. Megemlíteném talán a kép jobb alsó sarkához közeli UGC5210-et, melynek 16 magnitúdós fényessége is elárulja, hogy igen távoli (215 millió fényév)
Vincze János
0 hozzászólás
M35 és NGC2158
2025-02-17
A tegnap esti igazán jó asztrofotós időt kihasználva, elsőnek az égbolt egy ékszerdoboz szeletkéjét szemeltem ki a fotonok gyűjtésére. Az azonosítás megkönnyítésére egy külön jegyzettel ellátott képet is mellékelek. A csillagok számát direkt nem csökkentettem, ahogy a ködösség fotózásánál szoktam, hogy érzékeltessem, milyen hatalmas is lehet az Univerzumunk. Az M 35 körülbelül 2700-3800 fényév távolságra van. Magja körülbelül 20 percnyi ív átmérőjű. Ezek a látszólagos méretek körülbelül 15 és 30 fényévnek felelnek meg. A halmaz mintegy 500 csillagából körülbelül 120 fényesebb a 13 magnitúdónál. A korát körülbelül 100 millió évre becsülik. A sebesség-eloszlási tanulmányok azt mutatják, hogy a 10 fényév átmérőjű középső részén körülbelül 2000 naptömeg található, és a teljes halmaz ennek körülbelül a duplája. Az NGC 2158 egy távoli csillaghalmaz. Több ezer csillag körülbelül öt ívperces területen. A csillagok szokatlanul nagy száma és szimmetrikus eloszlása ​​arra utal, hogy ez egy köztes szakasz a nyitott csillaghalmaztól a gömbhalmazig, de a halmaz nem mutatja a gömbhalmazokra jellemző központi sűrűséget. A halmaz több mint egymilliárd évesre becsülhető, és sok narancssárga és vörös óriása van benne. Túl fiatal a gömbhalmazokhoz, amelyek körülbelül tízszer idősebbek. A távolságmérések 13 000 és 27 000 fényév közötti távolságot mutatnak. A csillaghalmaz tehát galaxisunk külső peremén található.
Vincze János
0 hozzászólás
SH2-240
2025-02-01
Spagetti-köd vagy Sharpless 2-240, egy szupernóva robbanás maradványa a Tejútrendszerben, amely az Auriga és a Bika csillagképek határán terül el. 1952-ben fedezték fel a Krími Asztrofizikai Obszervatóriumban. A maradvány látszólagos átmérője körülbelül 3 fok, becsült távolsága körülbelül 3000 fényév, kora körülbelül 40 000 év, fesztávolsága pedig nagyjából 160 fényév. A teljes ködösség megörökítéséhez mozaik képeket kellene készíteni, de az időjárási körülmények ezt nem teszik lehetővé. Ezt a képet 5 estén keresztül fotóztam, de így se lett tökéletes, mert egy másik szűrő behelyezésével a fény útjába, az OIII vonalak is rögzíthetőek lennének. Erre pedig további 5 derült éjszakára lenne szükség, amire nincs mostanában kilátás. A szupernóvákról már sokat írtam, de még részletesen nem fogalmaztam meg. Ezért egy rövid ismertető a szupernóvákról: A Világegyetemben lezajló legnagyobb energiájú robbanások közé tartoznak. Egy-egy szupernóva olyan fényes lehet, hogy túlfényli a teljes galaxisának csillag-milliárdjait. A szupernóva robbanás a csillag életútjának végső fázisában következik be, miután a rendelkezésére álló fúziós tüzelőanyagot mind felélte. A szupernovák működését egészen pontosan ugyan nem ismerjük, de a méréseket legjobban magyarázó modellek alapján két nagy családba oszthatóak be. A II-es típusú szupernóváknál a csillag magjának összeesése okozza a robbanást. Ezt a fúziós reakciók gyors egymást követő sorozata váltja ki. Miközben a hidrogén a fúzió során héliummá alakul hő termelődik. A nagyobb hőmérséklet és nyomás lehetővé teszi a nehezebb elemek fúziójának beindulását, sorra létrejön a szén az oxigén, neon és magnézium. Ezek további hőmérséklet és nyomásnövekedést eredményeznek, és egyre gyorsabb ütemben újabb és újabb fúziós reakciókat indítanak be. Létrejön a szilícium és a kén, majd belőlük a vas. A vas az atommagok között egy olyan végső állapotot jelent, amely fúzióval már nem alakul tovább, nem termelődik több energia, így a csillag vas magja összeroppan. Az események drámaian felgyorsulnak, ez az összeroppanás a csillag évmilliárdokban mérhető életéhez képest nagyon gyorsan, néhány óra alatt lejátszódik. Az összeroppanó vas mag helyére persze a csillag külső, könnyebb rétegei is elkezdenek bezuhanni. Közben azonban a csillag közepében a vas egy kis térfogatba zuhan be iszonyatos sebességgel, így felforrósodik és ismét kifelé kezd repülni. Ez a kifelé haladó vas-front találkozik a befelé zuhanó külső rétegekkel. Az ütközés rendkívüli erejű lökéshullámot hoz létre kiszórva a világűrbe a külső rétegeket. Az I-es típusút majd egy következő alkalommal magyarázom el.