Vincze János


Vincze János
0 hozzászólás

M44

Bár a 12 állatövi csillagkép egyike a rák, a rák olyan halvány, hogy valószínűleg soha nem venné észre… kivéve a közepén lévő gyönyörű csillaghalmazt. Ezt a fürtöt M44-nek vagy méhkasnak nevezik. Ez a harmadik legfényesebb Messier-objektum a Plejádok és az Androméda-galaxis után, és a második legközelebbi mélyég-objektum a katalógusban a Plejádok után. Az M44 egy nyitott halmaz, ami azt jelenti, hogy a csillagai lazán kötődnek egymáshoz, és nagyjából egy időben születtek ugyanabból az óriási molekulafelhőből. A halmaz kozmikus értelemben meglehetősen fiatal: 600-700 millió évesre becsülik, míg a mi Naprendszerünk például körülbelül 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki. A kép alján középen látható az UGC 4526 spirálgalaxis, melynek távolsága hozzávetőlegesen 235millió fényév. Hozzávetőlegesen jegyzem meg, hogy a fény egy év alatt 9,46 billió kilométert tesz meg.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

M3

Szintén egy gömbhalmaz került a távcsövem célkeresztjébe. Az M3 volt az első objektum a Messier-katalógusban, amelyet maga Charles Messier fedezett fel, és az egyik kedvenc gömbhalmazának tekintette. Az M3 könnyen felkerült a gömbhalmazok top ötös listájára. Fényes magjában számtalan csillag halmozódott fel olyan vastagon, hogy úgy tűnik, minden irányba indákká ömlik. Annak ellenére, hogy a nagyobb amatőr teleszkópokban buja megjelenése van, a becsült 500 000 napnak csak egy töredékét látjuk. Az M3 körülbelül 34 000 fényévre fekszik a Földtől a Tejútrendszerben, messze a galaktikus sík felett, a Canes Venatici (Vadászebek) csillagképben. A 180 fényév körüli valódi átmérőjével a gömb olyan hatalmas, hogy bőven kitöltené a Föld és a Hyades-halmaz közötti teret. A képen balra lent látható az NGC 5263 spirálgalaxis, melynek távolságát kb. 190millió fényévre becsülik.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

M53

A csillaghalmazok következő célpontját a ragyogó csillagok ezrei és ezrei alkotják, ami a Messier 53 gömbhalmaz. A Johann Elert Bode német csillagász által 1775-ben felfedezett M53 59700 fényévre található, az egyik legtávolabbi gömbhalmaz a Földtől. A legjobban májusban figyelhető meg, látszólagos magnitúdója 8,3, és egy kis teleszkópon keresztül látható a Coma Berenices (Berenicé Hajfürtjei)csillagképben. A nagyobb műszerek feloldják a klaszter egyes csillagait. A gömbhalmazok sokkal idősebbek és nagyobbak, mint a nyílt halmazok, ezért általában várhatóan több idős, vörös csillagot és kevesebb fiatal, kék csillagot tartalmaznak. A Messier 53 azonban meglepte a csillagászokat a szokatlan számú csillagtípussal, az úgynevezett kék vándorlókkal. A gömbhalmaz összes csillaga várhatóan körülbelül egy időben jön létre, tehát nagyjából egyidősek. De úgy tűnik, hogy a kék kóborok világosabbak és fiatalosabbak, mint kellene. Bár pontos természetük továbbra is titokzatos, ezek a szokatlan objektumok valószínűleg a csillagok közeli találkozásaiból, esetleg ütközésekből jöttek létre az olyan gömbhalmazok zsúfolt központjaiban, mint az M53.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

M37

A Messier 37 (más néven M37, vagy Só-bors-halmaz ) a legfényesebb és leggazdagabb nyílt halmaz az Auriga csillagképben. Az új általános katalógusban az NGC 2099 jelölést viseli. Giovanni Battista Hodierna olasz csillagász fedezte fel 1654 előtt. Becslések szerint életkora 347 millió év és 550 millió év között van. Tömege 1500-szorosa a Napnak, és több mint 500 azonosított csillagot tartalmaz, amelyek közül nagyjából 150 csillag fényesebb a 12,5 magnitúdónál. Látszólagos magnitúdója 6,2, és 4511 fényévnyire fekszik a Földtől.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

M13 Herkules-gömbhalmaz

Az M13 gömbhalmazt általában csak "Herkules-gömbhalmaz"-nak, vagy egyszerűen "Herkules-halmaz"-nak nevezik, mivel a Hercules csillagképben látható. Átmérője mintegy 170 fényév. Átlagos csillagsűrűsége köbfényévenként 1-2 csillag, ez kb. ötszázszor nagyobb sűrűséget jelent a Nap környezeténél. Ha az M13 belsejében élnénk, az égboltot sűrűn borítanák az Esthajnalcsillagnál fényesebb csillagok. Galaxisunkban kb. 150 ehhez hasonló objektumot ismerünk. Mint a hógömbben szikrázó fényes pelyhek, több mint 100 000 csillag forog az M13 gömbhalmazban, amely az egyik legfényesebb csillaghalmaz az északi féltekéről. A Földtől 25 000 fényévnyire található, 5,8-as magnitúdójú, csillogó csillagvárost júliusban lehet legkönnyebben távcsővel észrevenni. Jelenleg az én észlelési helyemen éjféltől hajnalig látható. A képet 80db 3 perces képből sikerült összeállítani. A kép jobb alsó szélén megfigyelhető NGC 6207 spirálgalaxis. A galaxis fényessége 11,7 magnitúdó, távolsága pedig 64 millió fényév. A galaxis és a gömbhalmaz között pedig szintén fellelhető a parányi IC 4617 spirálgalaxis. Távolsága tekintélyt parancsoló kb. 503 millió fényév, fényességét tekintve 15,2 magnitúdó.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

IC-405

Az elmúlt pár nap kedvező időjárási körülményei lehetőséget adtak az IC-405, Auriga (Szekeres) csillagképben található, más néven Lángoló Csillag Köd fotózására. A végső kép 125db 5perces felvételből állt össze. A köd körülbelül 1500 fényévnyire található tőlünk. Míg a hidrogénfelhők nagy részét magából a felhőből képződött fiatal csillagok ionizálják, az IC 405 esete más. Az ionizáció forrása az AE Aurigae nevű csillag (a képen a legfényesebb csillag), amely nem itt született, csak áthalad a területen. A csillag megfelelő mozgását elemezve kiderült, hogy az Orion-köd közelében egy kettős rendszer tagjaként keletkezhetett. A felhő többnyire atomos hidrogénből áll, amely a képen pirosan jelenik meg, de tartalmaz némi szénben gazdag port is. A hullámzó por, és gázsávok adják a Lángoló Csillag-köd nevét. Maga az AE Aurigae minden, csak nem gyakori. Tömege 17 naptömeg, átmérője több mint 6-szor nagyobb, mint a Napé, és 33 000-szer fényesebb, mint a mi Napunké.

Tovább az észleléshez »
Vincze János
0 hozzászólás

IC443

Az IC 443, vagy más néven Medúza-köd egy 30 000-35 000 évvel ezelőtt keletkezett szupernóva maradványa, mely körülbelül 5000 fényévnyire található és 70 fényév széles. Bár ismert, hogy a köd tartalmaz egy neutroncsillagot , amely az őscsillag összeomlott maradványa, a ködöt körülvevő furcsa szerkezet és kibocsátás továbbra is rejtély marad.

Tovább az észleléshez »