Teljes képernyő
A tegnap esti igazán jó asztrofotós időt kihasználva, elsőnek az égbolt egy ékszerdoboz szeletkéjét szemeltem ki a fotonok gyűjtésére. Az azonosítás megkönnyítésére egy külön jegyzettel ellátott képet is mellékelek. A csillagok számát direkt nem csökkentettem, ahogy a ködösség fotózásánál szoktam, hogy érzékeltessem, milyen hatalmas is lehet az Univerzumunk.
Az M 35 körülbelül 2700-3800 fényév távolságra van. Magja körülbelül 20 percnyi ív átmérőjű. Ezek a látszólagos méretek körülbelül 15 és 30 fényévnek felelnek meg. A halmaz mintegy 500 csillagából körülbelül 120 fényesebb a 13 magnitúdónál. A korát körülbelül 100 millió évre becsülik. A sebesség-eloszlási tanulmányok azt mutatják, hogy a 10 fényév átmérőjű középső részén körülbelül 2000 naptömeg található, és a teljes halmaz ennek körülbelül a duplája.
Az NGC 2158 egy távoli csillaghalmaz. Több ezer csillag körülbelül öt ívperces területen. A csillagok szokatlanul nagy száma és szimmetrikus eloszlása arra utal, hogy ez egy köztes szakasz a nyitott csillaghalmaztól a gömbhalmazig, de a halmaz nem mutatja a gömbhalmazokra jellemző központi sűrűséget. A halmaz több mint egymilliárd évesre becsülhető, és sok narancssárga és vörös óriása van benne. Túl fiatal a gömbhalmazokhoz, amelyek körülbelül tízszer idősebbek. A távolságmérések 13 000 és 27 000 fényév közötti távolságot mutatnak. A csillaghalmaz tehát galaxisunk külső peremén található.