Első éles tesztje a helyrehozott Star Adventure mechanikának. A korán kelő Hold miatt sietnem kellett, kevés expót engedett meg a rendelkezésre álló idő. 11 után nemsokkal már csillagról-csillagra ugrálva megtaláltam a célobjektumokat, de 23:26-kor vége volt az asztrodarknak. A kevés expó és a foltos háttér ellenére meg vagyok elégedve az eredménnyel.
Tovább az észleléshez »Május 25, hajnali fél 1. Ekkor már a Tejút sávja kezdett egyre magasabbra jönni, ideális helyen ahhoz, hogy megcsináljam életem első tejútpanorámáját is. Nem volt kis munka a panelekhez szükséges képek elkészítése, de végül sikerült. 100 képből készült el az alábbi kép. Ha a La Palmai út fő képét kellene kiválasztanom, szerintem ezt mondanám.
Tovább az észleléshez »Hajnali 3 óra. Csörög az ébresztő. Mellettem a fényképezőgép akkumulátora zölden világít, 100%-os a töltöttség. Gyorsan leellenőriztük, hogy érdemes-e felmenni a hegyre, nincsenek-e felhők. Fél 5 környékén érhettünk fel a hegyre. Új helyen vagyunk. A sötétben a környezet annyira nem is látszik. A Tejút magasan van, szinte már vakít, olyan fényes. Ennyi csillagot az égen még soha nem láttam. A szélességi körből adódóan pedig olyan égi objektumokat látok,melyeket Magyarországról nem lehet. Az ég kissé felhős, de nem lehetetleníti el a célt: egy szép tejútfotó elkészítését. Alattunk voltak már a nagyobb felhők, de az előtérben mégis látjuk Santa Cruz de La Palma narancssárga fényeit, messze a távolban pedig El Hierro szigetén fényei látszódnak.
Tovább az észleléshez »Az elmúlt időszakban mindenki a bolygósorról kérdezett, de az igazi látványosság ennek árnyékába került. 28-ig látható a bolygósor, 26-án hajnalban viszont egy csodás együttállást láthattunk. Épp kelt a Fiastyúk nyílthalmaz, amikor még a helyszínt kerestem. Aggódtam picit mert felhők is gyülekeztek pont ott, ahol a célobjektumok kelnek. A mező egészét egy magányos szénabála törte meg. Ez lett végül a fő fotótémám. A holdsarlót és vele együtt a földfényt már csak akkor pillantottam meg, mikor már a felhők mögül ért ki. Utoljára a Vénusz kelt fel a horizonton. Maga a Vénusz és a Hold együttállása is gyönyörű látvány volt, de a látványhoz a Fiastyúk nyílthalmaz jelenléte is nagyban hozzájárult.
Tovább az észleléshez »Szerencsére időben vettem észre a mellettem lévő növényen hálót készítő pókot, így az együttálláshoz valami előtér is került.
Tovább az észleléshez »24-én hajnalban hosszú idő után ismét a Szent Jakab sétányon fotóztam. Sokat változott a helyszín március óta. Mikor odaértem, még a Vénusz a horizont alatt járt, és a Holdat is egy fa takarta. Gyorsan kellett új helyszínt találni, a régi nem volt megfelelő a teljes bolygósor megörökítéséhez. A sétány egyik hátsó útján sikerült jó helyet találnom, ahonnan a Vénusz a fák között kelt és a Hold a többi bolygóval együtt a kilátó és a sétány fahídjai felett látszódtak. A kisebb tavak víztükrét a nádas eltakarta, de a képen mégis látható egy pici vízfelszín. Hajnalban a hazaút előtt a Merkúrt is igyekeztem szabad szemmel megkeresni, de a horizonthoz való közelsége miatt elveszett a hajnali horizont fényében.
Tovább az észleléshez »Szép együttállás La Palma egéről. A vonuló felhők a végén nagy szép képeket eredményeztek. Mikor még a Holdat takarták a felhők, igazán különös érzést kelltett bennünk a két bolygó látványa.
Tovább az észleléshez »Szép bolygósor, előtérben a La Palmán sok helyen megtalálható különös lila virágok sziluettjeivel. Délebbről sokkal jobb a sorakozó megfigyelése, mint otthonról.
Tovább az észleléshez »Rendkívül erős állatövi fény La Palma egén. Előtérben egy asztrofotós vörösszínű fejlámpájának fénycsíkja, mögötte a hegyről lefelé tartó autó fényszórójának vonala, felettük pedig a Jászol halmazig érő állatövi fény fénykúpja. Mindez a vastag felhőréteg felett.
Tovább az észleléshez »Szép holdfelkelte után mire magasabbra jött a Hold, megjelentek a fátyolfelhők, amik inkább növeltek a kép szépségén, mintsem zavaróak lettek volna.
Tovább az észleléshez »2 nap próbálkozás után június 13-án sikerült egy szemléltető értékű fotót készítenem a június második felére beharangozott nagy bolygóparádéhoz. Egyelőre helyszínt nem kerestem, a tiszta horizontú hátsó kertből készítettem az első képeket.
Tovább az észleléshez »Vékony, 1,6%-os alkonyi holdsarló május utolsó estéjén.
Tovább az észleléshez »Nem úgy sikerült ahogy terveztem, de látszik a képeken.
Tovább az észleléshez »A vonuló felhőzet között felbukkant egy esti Merkúr is.
Tovább az észleléshez »Szeles időben épp a teljes beborulás előtt sikerült elkészíteni a képet.
Tovább az észleléshez »Április 10-én este a Hold a Messier 44-es katalógusszámú csillaghalmaz közeléből világította be az éjszakát.
Tovább az észleléshez »Nagyon vártam már ezt az együttállást és szerencsére derült hajnalra ébredtem.
Tovább az észleléshez »Instagramon rengeteg hasonló kép jött velem szembe a februári hóholdról, ezért ihletet kaptam a márciusi féregholdhoz.
Tovább az észleléshez »Egy, a szerencsés pillanatban elkészített holdfelvétel. A képet Várady Ferenc csillagvizsgálójában készítettem.
Tovább az észleléshez »Egy régóta tervezett kép, amit februárban sikerült megvalósítani. A ködök a relatíve kevés expó mellett szépen, részletesen látszódnak.
Tovább az észleléshez »A fátyolfelhők kicsit feldobták ezt a képet, nem csak a holdhaló miatt.
Tovább az észleléshez »Először azt hittem, a felhők miatt nem tudok fotózni aznap este, de ezt a szép együttállást sikerült megörökítenem.
Tovább az észleléshez »Miután lement a holdsarló, készült egy kép a fotósról is.
Tovább az észleléshez »Régóta terveztem megcsinálni ezt a képet, a végeredmény pedig szerintem az lett, ami elvárható, csak épp lyukas verzióban.
Tovább az észleléshez »Az erős szél miatt ezt a képet már igazi kihívás volt elkészíteni.
Tovább az észleléshez »Már majdnem feladtam, mikor rövid időre előbukkant a már alacsonyan járó sarló a felhők mögül.
Tovább az észleléshez »Vékony alkonyi holdsarló Dabasról. Előtérben a Szent Jakab sétány egyik cölöphídja.
Tovább az észleléshez »Idősebb alkonyi holdsarló de a földfény jobb témának bizonyult, mint a sarló önmagában.
Tovább az észleléshez »A mindig szép Fiastyúk nyílthalmaz. Ebbe a képbe már "rendes" mennyiségű fotót tettem.
Tovább az észleléshez »Szabad szemes napfoltok távcsövön keresztül. Ezzel a képpel elértem azt a minőséget, ami ebből a felszerelésből kihozható.
Tovább az észleléshez »Próbaképként a téli égbolt egyik legszebb vidékét választottam. A végeredményen meglepődtem, a kevés expótól nem vártam sokat.
Tovább az észleléshez »Igen kicsi napfogyatkozás, de mégis izgalmas volt nézni, fotózni.
Tovább az észleléshez »Első távcsövön keresztül készült képem. Első természetesen a Holdat fotóztam.
Tovább az észleléshez »Inkább a hangulat visszaadása volt a fő cél, mintsem hogy minél vékonyabb sarló legyen a képen.
Tovább az észleléshez »