Nagy Balázs

Bemutatkozás
Gyerekkori szerelem, majd 10 év kihagyás után 2016-ban vettem meg első távcsövemet (SW 120/600L). Azóta rendszeres résztvevője vagyok a különböző táboroknak, észlelő-hétvégéknek. Szeretek bemutatni (alkalmanként 1-1 járdacsillagászati bemutatón, vagy Budapesten a Polaris teraszán is feltűnök). Főleg a mélyég-objektumok és az üstökösök vonzanak. A korábbi, inkább megtekintésekre mint észlelésre korlátozódó távcsöves munka után 2022-ben elkezdtem rajzolni, így már nem csak élményeket, hanem megmaradó észleléseket is gyűjtök. Igyekszem majd vizuális (rajzos) észlelésekkel gazdagítani az oldalt, néha a fő észlelési terület mellett 1-1 érdekesebb égi eseményt is ceruzavégre kapva.

Nagy Balázs
0 hozzászólás

M42 (Orion-köd)

Az üstökös rajzolása után úgy döntöttem, beleférhet még egy objektum mielőtt a Hold zavaró magasságba emelkedne, így a "legkézenfekvőbb lehetőséget", az Orion ködöt vettem célba. Az üstökössel szemben itt határozottan jobb volt a látvány a CLS szűrő alkalmazásával. A 9 mm-es okulárra esett a választása, amivel már könnyen elkülöníthetőek voltak csillagok a Trapéziumban. Eleinte vacilláltam, hogy ilyen ég mellett érdemes-e rajzolni, de aztán arra jutottam hogy miért ne, jó összehasonlító kép lehet egy későbbi, fényszennyezés-mentesebb helyen történő észleléshez, illetve a kevesebb részlet nekem is jó gyakorlási lehetőséget ad.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

C/2022 E3 (ZTF)

Sokáig úgy tűnt, hogy lemaradok erről az üstökösről, végül mégis sikerült összeegyeztetni a derült időt a szabadidővel, és még energiám is maradt kipakolni. A megelőző napokban már kerestem az elfogadható észlelőhelyet, végül a lakóparktól párszáz méterrel délre, a Duna-partra esett a választásom. A körülmények persze közel sem ideálisak, Budapest fénye mellett a 91%-os holdfázis sem segítette az észlelést (szerencsére alacsonyan járt még ekkor kísérőnk), de éreztem ha ma nem, akkor lehet soha. Megkereséshez ideális helyen járt a kométa, majdnem a zenitben a Szekeres csillagképben; az ι Aur (Hassaleh) csillagot beállítva (a rajzon a legfényesebb csillag) már a látómezőben is volt üstökösünk ovális alakja. Kb 1:1,5-1,75 arányban elnyúlt kómát láttam, a közepén egy a nyugati részén fényesebb, majd fokozatosan halványuló, szintén ovális központi mag régióval. Talán az üstökös távolodása, aktuális helyzete, talán az ég állapota miatt, de csóvát nem sikerült azonosítanom. Próbálgattam az okulárokat, CLS szűrőt is betekertem, végül ezt elhagyva, a 20mm-es Goldline-nal találtam legjobbnak a látványt, így született a rajz is.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

IC 4665 (Nyári méhkas)

Látványos, nagyon tág nyílthalmaz az Ophiuchus (Kígyótartó) csillagkép bétája közelében. Főleg nagy látómezőben, kis nagyításon érdemes észlelni. Személyes megjegyzés: Évekkel ezelőtt, a 2016-os szatymazi ifitáborban ez volt az első megfigyelésem / hevenyészett rajzom alanya. Most, hogy elkezdtem a rajzos mélyég észlelésekkel foglalkozni úgy gondoltam, jelentse ismét ez az objektum az új korszak kezdetét.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

M45

Igen látványos, szabad szemmel is könnyen látható nyílthalmaz a Taurus (Bika) csillagképben. Nagy kiterjedése miatt kis nagyításon, és nagy látómezőben mutat jól igazán.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

M27

Az északi égbolt egyik leglátványosabb, egy alma csutkájára hasonlító planetáris köde a Vulpecula (Kis Róka) csillagképben. A Fröhlich Viki által vezetett rajzos észlelési workshop során, miután többen is lerajzolták a távcsövemben, gondoltam én is megörökítem. UHC szűrővel történt az észlelés, így sikerült a lebenyeket is jobban kiemelni.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

NGC457 (Bagoly-halmaz)

Egyértelműen bagolyra (bár egyesek szerint szitakötőre, E.T.-re, sőt Wall-E-ra) hasonlító nyílthalmaz a Cassiopeia W-je alatt, a delta Cas közelében. Látványos, bemutatókon igen kedvelt célpont.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

Részleges napfogyatkozás (Saros 147 23/80)

Az évtized első (hazánkból sajnos csak részleges, kevesebb mint 4%-os) fogyatkozásának megfigyelését és folyamatának megörökítését 5-10 percenkénti rajzokkal terveztem. Sajnos a felhőzet ezt csak részben tette lehetővé. Az alábbi beszámolóban az időpontok minden esetben NYISZ-ben (UT+2) szerepelnek a jobb olvashatóság kedvéért. 12:03-kor ránézve a Hold még nem látszott, 12:04-kor sajnos már a Nap sem, megérkeztek a felhők. 12:10-kor sikerült először megpillantani a napkorongot, ekkorra már a határozott beharapással. 1-2 percen belül beúszott egy újabb felhő, ami kb. 12:30-ig kitartott, 1-2 elvékonyodás (esetleg rövid idejű lyuk) engedett csak bepillantást a jelenségbe. 12:35-kor amikor teljesen elvonult a korábbi felhő gyorsan készítettem a telefonommal egy fotót, majd visszatértem a rajzoláshoz. Szerencsére a maximum körüli időszakban kitartott ez a tiszta/vékony fátylas helyzet. 12:39-kor tőlem szemlélve "dupla-fogyatkozás" volt megfigyelhető, áthúzott a képen egy repülő, a törzse épp érintette a hold déli részét. 12:48-kor tettem egy próbát, és a fóliát levéve a távcsőről (előtte természetesen gondosan elmozgatva a Napról a csövet) szabad szemmel is ránéztem a jelenségre. Nem tartott sokáig a szabadszemes nézelődés, mert megláttam az északról közeledő újabb felhőréteget, így inkább visszatértem a távcsöves megfigyelésre. A 12:53-as rajzomat már az érkező felhőzeten át készítettem, ezután sajnos ismét vastag felhőzet takarta a fogyatkozást. 13:12-kor egy rövid időre ismét kibukkant a Nap, ekkor készült az utolsó rajz. Legközelebb 13:37-kor tisztult ki az égterület, ekkorra már a teljes napkorong látszott, a Hold teljesen elhagyta tőlem nézve a Napot, véget ért a részleges fogyatkozás. Megjegyzés: Az időjárási körülmények ellenére nagy élmény volt a fogyatkozás megfigyelése/rajzolása, amit csak megkoronázott a látómezőn áthúzó repülőgép látványa.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

M29 (Hűtőtorony halmaz)

Jellegzetes alakú, könnyen felismerhető halmaz a Hattyú csillagképben, a Sadr közelében. Az észlelés vázlata a 2020 őszi dobronhegyi észlelőhétvégén készült, melyet a 2022 tavaszi trahütteni észlelőhétvége borult estéjére szervezett észlelési workshop során dolgoztam ki.

Tovább az észleléshez »
Nagy Balázs
0 hozzászólás

C/2017 K2 (PANSTARRS)

Szép nagy, enyhén ovális "pamacs" a Kígyótartó közepében, közepesen sűrűsödő kómával. Csóvát sajnos csak sejtettem, nem voltam biztos az észlelésében, így az nem került fel a rajzra. Az észlelés az MCSE ifitáborában készült, kihasználva hogy az ifjúság csillagkép-túrán vett részt. Az este folyamán (mivel AZ4 mechanika volt a távcső alatt) még több alkalommal is lehetőségem adódott megkeresni, miközben a fiatalok is észlelték. A rajzon látható szürkés foltok csak szkennelési hibák, nem az észlelés részei.

Tovább az észleléshez »