Egy éve, idény végén megpróbáltam, azóta csinálok már korrekciós képeket is és szigorúbb vagyok a nyers képek megítélésével. Természetesen egy látótérbe nem fért volna bele, még kettőbe sem nagyon. De ezzel már nagyjából elégedett vagyok, szép szilveszter és új év volt a készítésével.
Tovább az észleléshez »Végre elkaptam egy kis időszakot, amikor nem volt felhős, és tudtam várni rá, hogy emelkedjen a kis városom (Celldömölk) fényzaja fölé. Eredeti elképzelésként sokkal több expót szántam készíteni, de összevonás alkalmával szembesültem, hogy ahol csak egy réteg volt a képek közül az mind kifehéredett annyira, hogy még az üstökös képe is torzult. Így a 45 képből maradt 25, ami összevonása után még elfogadható kép maradt a szélek vágása után is. Hiába nagyon gyors volt az üstökös és hamar kimászott a szenzor adta kép méreteiből.
Tovább az észleléshez »Nem szoktam hozzá, még a hideghez, de már nagyon szerettem volna megörökíteni a theskylive.com oldal ezen a napon 8,5 Magnitudósnak írta a fényességét. Nagyon gyors volt, és így nem tudtam alacsonyabb ISO értéken fotózni, de az ISO 1600 talán még nem annyira zajos, ha tovább sikerül maradnom, szebb is lett volna, de mint ahogy szinte mindig a felhők elvágták a lehetőséget. DSS programmal sztekkeltem és PS-ben csinosítgattam még utólag.
Tovább az észleléshez »Végre tudtam egy kicsit hosszabban fotózni az üstökösre, A kép állóképként lett DSS programmal sztekkelve.
Tovább az észleléshez »Megfogott a galaxis szerkezete, és a szerteágazó porsávja ami a galaxis magja előtt látható.
Tovább az észleléshez »Végre lett egy kis szerencsém, persze a szél a folytatást elvágta de azért lett valami.
Tovább az észleléshez »Nagyon jó ég volt, és végre találtam AS!3 programban egy tűrhető beállítást, amivel szépen dolgozik a program. Utómunka Registax, Winjupos, Ps.
Tovább az észleléshez »Rendkívül nehéz volt feldolgozni, valami még nem működik jól a felvétel készítésénél. De nem panaszkodok, mert relatív jól sikerült.
Tovább az észleléshez »Nehéz visszatérés volt egy winchester csere után, két órányi videó anyagból volt egy kb 20 percnyi rendkívüli nyugodtság.
Tovább az észleléshez »Az eddigi leghosszabb expó idejű képek készítésébe kezdtem bele az én kis gyenge mechanikámmal a táborban. Majd tábor utáni napon tudtam folytatni. Sajnos a képek kb 40%-át ki kellett dobnom a rengeteg bemozdulás miatt, az 5 perc expó idő nagyon sok a mechanikámnak, hiába van M-gen vezetés. Végre a táborban tanultak után készítettem dark képet aminek most már látom az értelmét. A flat képek még hiányoznak, amit PS-ben kompenzáltam amennyire tudtam. Szándékomban áll még folytatni persze jó lenne nagyobb hatékonysággal - szerintem nem rajtam múlik.
Tovább az észleléshez »Végre sikerült a nagy vörös örvénylést elkapni. Gain 70. Felhasznált programok: AS!3, Registax, Winjupos, Ps
Tovább az észleléshez »03:20-tól, ha jól emlékszem a Gain érték 70. Feldolgozás AS3!, Registax, Winjupos, Ps Szegény Europa holdat a Winjupos szétkente, így csak az árnyéka maradt meg a bolygó képen.
Tovább az észleléshez »Számomra ritka közelségben voltak vasárnap hajnalban a Jupiter holdjai, így a 3x Barlow nagyítással 800/600 képméretben már együtt volt mind a négy Galilei hold. Sorrendben az Europa a bolygó előtt Io, Callisto és legtávolabb a Ganymedes.
Tovább az észleléshez »A bolygózás végén rászántam magam egy újabb ADC -s próbára. (Légköri diszperzió korrektor). Most végre jó sorrendben raktam össze - a kamera a korrektorba lett téve - a Youtuben látott kisfilmen alkalmazott beállítással szépen ki lehetett küszöbölni a légkör okozta színi eltolódást. Az élesség a gyűrűkön és a bolygón látványosan jobb lett. Bár a felvétel már erősen világosodásban készült, 4:20-körül. Még azért lesz mit gyakorolni a használatával.
Tovább az észleléshez »Az interneten egy csillagászati előadáson hallottam az amúgy ritka jelenségről, hogy két holdárnyék is verseng az anyabolygó felületén.A poén az volt, hogy elfeledkeztem róla, de amúgy egy sima Jupiter fotót tűztem ki célul az éjjeli felhőkkel tarkított mélyég fotózás után. A szerencse a feledékenységem mellett, hogy elvonultak a felhők és próba után kiderült nagyon jó átlátszóság volt. Segítette a felvétel készítését, hogy mindegyik felvételnél tudtam használni a csillagkövető rendszert, így sokat kompenzált a bolygó egy helyben tartásában - ez főleg a 6x nyújtáskor volt hatalmas előny. A harmadik képen egy kis magyarázat hogy mi hol látható. AS!3, Registax, Winjupos, PS Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F4/5
Tovább az észleléshez »Derotációhoz: Winjupos Élesítés: Registax A fotók mérete túlnyúlik a teleszkóp maximális nagyításán, így az elején csak viccnek szántam, mégis többet megmutatott mint a hagyományos méretben készült képek. Az utolsó fotón piros karika egy múló természetű képződmény - valószínű porvihar, vagy annak árnyéka - látszik a képen.A képek méret azonosak, így látszódik melyikhez volt a legközelebb az oppozíció.
Tovább az észleléshez »Tavaly még csillagkövetés nélkül az egy perces expókkal is készítettem két órányi felvételt, de akkor még valami fura oldalsó befénylés elrontotta a háttér egyenletességét, de idén ez a hiba már nem jelentkezett. A követőnek hála hosszabb exponálás volt lehetséges így alacsonyabb lett a jel/zaj viszony is. Szerettem volna még folytatni, de az idő nem volt kegyes hozzá. Az objektum a déli égbolton halad át a Szobrász csillagkép tagjaként és az NGC 253 sorszámot kapta. A Szobrász galaxis halmaz egyik legfényesebb tagja a maga 7,3 Magnitudós fényességével, sokszor emlegetik Ezüstdollár galaxis néven is. Tőlünk kb 11,5 millió fényévre van és kicsivel nagyobb mint a Tejút rendszerünk harmada. Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6
Tovább az észleléshez »Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6 71x60 sec: 2019.10.28. 182x120-150sec: 2020.09.15. Egy vegyítés csináltam a 2019-es vezetés nélküli, átalakítatlan fényképezővel készült képeket vegyítettem a 2020-as vezetett és átalakított géppel készült képekkel. Feldolgozás terén főleg a részletekre fektettem a hangsúlyt. Sajnos a mechanikám nem igazán képes a hosszú expó idős pontos vezetésre, így magasabb ISO értéken kellett a képek majd felét felvennem. Az elkészült kép manuális exponálás mellett is több mint 7 órányi össz expó idővel rendelkezik, ez eddig a legmunkásabb és legtöbb odafigyelést igénylő objektumom.
Tovább az észleléshez »Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6 28x60 sec: 2019.02.07., 34x180sec: 2021.03.09.
Tovább az észleléshez »