Idei első Mars képem, tűrhető légkör mellett. Az élesítési ronda vonal megvan baloldalt, pedig bíztam benne hogy közel az oppozícióhoz már nem fog kialakulni. A kép feldolgozása 1,5x drizzle-vel készült.
Tovább az észleléshez »Idei első Jupiter képem, meg kellett várni amíg a felhők elússzanak, aztán tiszta lett, de nem volt igazi a légkör.
Tovább az észleléshez »Szinte utolsó utáni objektumom, amit még meridián flipp előtt el tudtam kapni pár alkalommal. A Porködös részét kevésbé hozta így bolygókamerás közelségben.
Tovább az észleléshez »Végre rászántam magam és két részbe elkaptam a nagy téli szépséget, az Orion-ködöt, meg egy kis környezetét. PS tudásom nincs így a közepe marad beégve. Így is megküzdöttem, mert a két fél, két különböző napon lett fotózva ami között különbség volt, így nehezen tudtam összerakatni úgy hogy a háttér ne másszon el nagyon.
Tovább az észleléshez »Rendeltem egy keskenysávú szűrőt és hát a próba az próba, a mechanikám meglepő módon bírta a 6 perces expókat, persze jobb lett volna 12 perc alacsonyabb ISO értéken, de csodát nem kell feszegetni.
Tovább az észleléshez »Búcsú a 2024-es nagy szenzációs üstököstől.
Tovább az észleléshez »Nehezen adta magát, relatív alacsonyan is járt, azért valami sikerült így közeli képből.
Tovább az észleléshez »Próbáltam minél többet kihozni egy régebbről fotózni vágyott objektumpárosra.
Tovább az észleléshez »Két nappal az első láthatóság után már hosszabb sötét Holdmentes idővel sikerült nagyobb látószögben is elkapom.
Tovább az észleléshez »Egy hetes várakozás után végre nálunk is derült lett, így sikerült elkapni.
Tovább az észleléshez »Csak egy rövid próba volt, hogy valóban jön-e a benne látszódó porsáv.
Tovább az észleléshez »Egy majdnem késői tervezésű objektum, mert hát sajnos a fotózási helyeim nyugati irányban nagyon keskenyek.
Tovább az észleléshez »Kapkodás jellemezte a felvételt, mert hát a Nap már a horizont felett volt.
Tovább az észleléshez »Egy pillanatkép mielőtt a Szaturnuszt eltakarta a Hold, hát miért is ne pont a találkozást a felhők elrontották.
Tovább az észleléshez »Sajna nem igazán jó ez az objektívem, így a nagyobb csillagok nem pontszerűek. Talán egy órát megért.
Tovább az észleléshez »Jó légkör, hatalmas meleg, mégnagyobb csoport.
Tovább az észleléshez »Jobb volt kicsit a légkör így sikerült a felhők között a három felvételt elkészítenem.
Tovább az észleléshez »Sok időt nem fordítottam rá, sajna itt már fogytak a hosszú derült éjjelek.
Tovább az észleléshez »Nem igazán vagyok elégedett a képpel, de felteszem, mert sokszor álltam neki, volt amikor csak pár kép sikerült és jöttek a felhők.
Tovább az észleléshez »Talán a szezon első jobban sikerült Szaturnusz képemnek mondanám.
Tovább az észleléshez »Látványos napfolt csoport volt. Az ember a májusi után várta a következő sarki fény jelenséget...
Tovább az észleléshez »A galaxis szezon talán utolsó galaxisa amit közelről fotóztam, sajna nem sikerült befejeznem.
Tovább az észleléshez »A májusi sarki fény kiinduló pontjának maradványa ez a napfolt.
Tovább az észleléshez »Itt még gyerekcipőben volt az év végi nagy szenzációs üstökös, az utolsó pillanatban míg a diófa el nem takarta meglett pár kép erejéig.
Tovább az észleléshez »Szerencsére május eleje azért nyújtott pár derült éjszakát, így a nagy vágyam, hogy a sűrűjéből pár látványosabb galaxist el tudjak csípni sikerült. Ez a galaxis nehezebben adta magát, így többet fotóztam rá mint terveztem.
Tovább az észleléshez »Végre lett fotografikus napszűrő fóliám, így már használhattam az ASI 178-as kamerát és a felbontás már hozta a granulációt.
Tovább az észleléshez »Nagyon szép karjai vannak és szép látványos porsávjai ezért esett rá a választás.
Tovább az észleléshez »A két nap harmadik objektuma erre sajna kevesebb expó sikerült, talán következő idényben folytatom.
Tovább az észleléshez »Nagyon szuper kölcsönható galaxis pár - talán a felvétel kicsit kékesre sikerült.
Tovább az észleléshez »Feltöltöm ezt a verziót is, itt a csillagok mozdultak el látszólagosan az üstököshöz képest, de az üstökös csóvája több részletet mutat.
Tovább az észleléshez »Sajnos itt sem sikerült a hosszabb exponálás, de azért tetszett az eredmény.
Tovább az észleléshez »Többszöri nekifutás eredménye lett ez a félbehagyott planetáris köd.
Tovább az észleléshez »A kevés tiszta etapok miatt több rövidebb nekifutásból lett az eredmény.
Tovább az észleléshez »Még egy próba sajna még mindig a fényszennyezésben voltam.
Tovább az észleléshez »Amíg még lehetett ránéztem, később már nincs ideális helyzetben az észlelő helyeimről.
Tovább az észleléshez »Kicsit a driff tüske belelógott, de ezért nem akartam elforgatni a csövet.
Tovább az észleléshez »Szerencsém, volt mert 2 db fenyőfa között éppen ráláttam, sajna sok kép így nem készülhetett.
Tovább az észleléshez »Vegyes érzelmeim vannak, így még nem sikerült ez a terület, de kicsit jobbra is számítottam.
Tovább az észleléshez »Sajna nem volt jó helyen egy füstölgő kémény mellett és a szokásos felhők is jöttek, így csak próba maradt.
Tovább az észleléshez »Nagyon kevés idő volt két felhő között, de megérte a mag látványa miatt.
Tovább az észleléshez »Átfotóztam az éjszakát mire a lakóházak fölé emelkedett ez az üstökös, nagyon jó volt az ég, sajna már hamar virradt - így csak 6 kép készült ami még egyforma háttérrel rendelkezett.
Tovább az észleléshez »Nem ez volt a fő célpontom, de többet fotóztam rá mint amire vártam.
Tovább az észleléshez »Utológ így kellett volna végig fotóznom, sajnos váltottam DSLR-re - kár volt.
Tovább az észleléshez »Kicsit jobbra számítottam, de legalább szépen mutatkozik az IC 349 is.
Tovább az észleléshez »Régi vágyam volt lefotózni, itt volt a lehetőség a bolygókamerával.
Tovább az észleléshez »Egy rövid próbát csináltam erre a szép objektumra.
Tovább az észleléshez »Pont szerencsém volt hogy így sikerült elkapnom a Jupiter arcát így látszik a relatív rövid távú változás a nagy vörös folt után.
Tovább az észleléshez »Nagyon sokáig vacakoltam velemire elkészült ez a némileg elfogadható kép róla, sajna a flat képek nem sikerültek, így nehéz volt normális képet szerkeszteni belőle.
Tovább az észleléshez »A 2022 évben készült felvételeket folytattam, az utolsó negyed nagyon nehezen jött össze a rossz időjárás és légkör miatt. A megadott dátum az utolsó sorozaté.
Tovább az észleléshez »Csak meglett, kitudja mennyire fog látszódni és egyben marad-e a napközelség után, így egy próbát tettem, a nagyon rövid rendelkezésre álló időben a hajnali égen.
Tovább az észleléshez »A hatalmas párában csak fűtött objektívvel mertem nekiállni fotózni, így maradt a jól bevált 135mm-es objektív.
Tovább az észleléshez »Elég gyorsan haladt, így a magas ISO miatt elég zajosak is voltak az alap képek.
Tovább az észleléshez »Előző 12 db-os kezdeti képet egészítettem ki - kicsit többet vártam a csillag- ködjeitől, de ez így alakult.
Tovább az észleléshez »Annyira sötét volt a nyers videó, kész csoda hogy felismerte a Sztekkelő (AS!3) program.
Tovább az észleléshez »Iszonyat nehéz volt, hogy a laptop képernyőjének fénye full le volt sötétítve.
Tovább az észleléshez »A kamerának köszönhetően elkezdett bomlani a galaxisban lévő porköd réteg. Ennyit engedtek a megérkező felhők.
Tovább az észleléshez »Kicsit többet vártam a felvételtől, de ez még mindig a kamera tesztje volt.
Tovább az észleléshez »Hihetetlen de ez a szűrő kombináció szépen hozza a felületi granulációt. Élvezet vele dolgozni.
Tovább az észleléshez »Még ez is az új kamera tesztjének indult. Sajna a fátyolfelhők átvonulása a felvétel közben nem volt szerencsés, ez meg is mutatkozott a sztekkelés eredményében. Talán jobb is hogy nem lett tökéletes a kép :)
Tovább az észleléshez »A Hold kelés előtt ennyi kép fért bele, de mivel lengedezett a szél jobbnak láttam vezetetten objektívvel fotózni. Nagyon kíváncsi voltam mi jön ki egy 50mm-es látószögből célba véve az üstököst és környezetét. Sokáig nem sikerült a DSS programmal összevonni álló képpé a 20 db fotót, mert a sűrű csillagmezőn elhasalt a program és elkenődött a kép egyik másik része. Aztán tettem bele egy fortélyt, amivel megjuhászkodott a sztekkelő program. A Capella és a Mars a kép szélére maradt el a kép vágása miatt, mert jó nagy haló keletkezett a kép szélei fele. Feldolgozáskor vettem észre az előző napi üstökös találkozóból a fényesebb üstökös mögött lemaradva a C/2022 U2 ATLAS üstökös is látszódik a képen pici zöld pacaként.
Tovább az észleléshez »A telehold fényénél nagyon durva volt és a kis Atlas-t megtalálni is nagyon nehéz volt. 45 kép készült végül 20 képet dolgoztam fel mert nagyon ellaposodott a látómező a ZTF gyors mozgása miatt. A nehéz dió az ATLAS üstökös volt, mert nagyon halvány üstököst nehezen sztekkeli össze a DSS program, de végül megbirkózott vele. Nagy kihívás volt a hideg miatt, a hatalmas Hold fény miatt, és mert az üstökösöket amúgy sem egyszerű sztekkelni. Mivel fotózás közben visszalátom az összes képet, jó volt látni ahogy közelítenek egymás fele, viszont a ZTF sokkal gyorsabb volt.
Tovább az észleléshez »Kevés Szatyor kép van fenn, így az idei egyik legjobbat felteszem. Maradjon valami emlék ebből a nézetből is.
Tovább az észleléshez »A széllökések miatt, nem lett volna sikeres a nagy teleszkóp használata, így maradtam az objektíves fotózásnál. 250mm-es objektív beállításnál készültek a képek. Reménykedtem benne hogy így viszont a szép hosszú ioncsóva majd tetszetős lesz - de az egy DSS program amit tudok használni, megette az apró részleteket. Így olyan amilyen a kép. A mostanában ritkán adódó derültet, még betegen sem hagytam elveszni. Ez most ilyen lett.
Tovább az észleléshez »Az idei év Jupiter képeim közül legkiemelkedőbb felvétele. Rendkívüli nyugodtság és átlátszóság mellett. Őszintén szólva ismerve a már régebbinek számító kamerám képességeit nem is gondoltam volna hogy ilyen felvételre képes. A képet többször feldolgoztam és talán egy picit élénk lett, de így a szokásostól is eltérően több részlet jött elő.
Tovább az észleléshez »A felhők előtt még éppen volt pár tiszta kattintásnyi lehetőség.
Tovább az észleléshez »Nagyon rövid derült idő volt, és még így is a párás levegő változása miatt és a gyenge fátyol felhők miatt 3 féle háttér volt a képek között. De örültem mert nagyon kevés derült időt ígértek a közel jövőben.
Tovább az észleléshez »Második nekifutásra már sikerült is egy hosszabb etapot felvenni.
Tovább az észleléshez »A kép 250mm-es objektív beállítással készült, M-gen-es csillagkövetéssel.
Tovább az észleléshez »26 db kép készült, de a DSS program nem dolgozta ki szépen, így maradt csak 10 db amit azért összehozott.
Tovább az észleléshez »Mély ég fotózás után levezetésként gondoltam Jupiter fotózásra. Jó égnek tűnt így megpróbáltam a 2x2x Barlow nyújtást. Bár a fényerőt visszavette a két db Barlow, de több videó is készült. Nem készültem hogy milyen esemény várható, csak azt néztem meg, hogy mikor látható a nagy vörös folt, a GRS. Szerettem volna róla egy szebb fotót. Feldolgoztam a képeket , AST3, Registax, és Winjupos és PS programokkal. Csalódottan láttam, hogy a Ganymedes hold elkenődött a feldolgozás során. Mint később kiderült teljes fogyatkozásban volt és akkor bújt elő mikor éppen a videókat készítettem. Így az 5 db videóból külön feldolgoztam a Jupiter legnagyobb holdjának változását ami látható az 5 db képből készült kicsiny animáción. Szerencsém volt mind a légkörrel, mind az eseménnyel. Ekkor éjjel készült eddigi bolygófotózásom legjobb Jupiter képe is - de ez látható az animáció képkockáin is.
Tovább az észleléshez »Jó légkörnek tűnt így nem a 3x Barlowomat hanem 2db 2x Barlowot használtam nyújtásnak. Elégedett vagyok a végső eredménnyel, igaz az élesítés hatására megjelent egy árnyvonal a bolygó bal oldalán, amit nem tudtam szoftveresen eltüntetni. Ez sokszor jelentkezik problémaként a bolygókép feldolgozásoknál. Most így sikerült. Most egyértelműen mondhatom, hogy a nagyobb nagyítás hozta a részletesebb bolygóképet.
Tovább az észleléshez »A Laguna-ködtől keleti irányban helyezkedik el ez az objektum. Megfogott a sokféle színűségével ez az objektum. Rengeteg csillagot tartalmaz ez a látómező, és csak ott van kevesebb ahol a porködök elhalványítják, vagy el is takarják azokat. Az objektumot tavaly Őrimagyarósdi táborban kezdtem el, egy részt utána még kis falumból tudtam hozzátenni. Sajna kevés jó lehetőség volt a fátyolfelhők miatt az idei (2022-es) táborban, de 12 db képet így is tudtam még rá fotózni. És végre sikerült hozzá korrekciós képeket is készíteni, ami könnyebbé tette a feldolgozást. Természetesen még kívánná az expót, de mivel alacsonyan is halad és csak ritkán vagyok olyan helyen ahol rá is látok, jövőre marad a tovább csinosítgatása.
Tovább az észleléshez »Az éjjel várni kellett a derültet, aztán mikor végre tisztult, az állványom, fejeltette el egy pillanat alatt a betanítást, így nem tanítottam újra, hanem elkezdtem bolygózni. Nem volt könnyű a laptop maximálisan lesötétített kijelzőjén megtalálni a jó beállításokat, de nem akartam zavarkolódni, a fénnyel - azért mégis akadt egy elfogadható Szaturnusz felvétel a szokásos videók feldolgozása után.
Tovább az észleléshez »Természetesen, versenytől mentesen teszem fel a képet. Semmi opciót nem akartam, hogy mindenféle csodát műveljek a képpel. Kimentem a bolygókat fotózni nagy nagyításon, és mivel sokan kérdezősködtek, hogy milyen a média által hatalmasra beharangozott bolygósor, ezért vettem a fáradtságot és pár kép erejéig lőttem rá úgy amúgy kézből, mert ugye az állványom foglalt volt. Én alapból esélytelennek találtam hogy megörökítsem a Merkúrt, ahogy néztem az objektívem még éppen befogta volna 10 mm-en, de a fénye bőven elveszett volna. 04:05-kor készült a kép, megvárva hogy a Vénusz a távoli fák fölé emelkedjen. Ekkor a Merkúr éppen a horizonton tartózkodott csak. Még utána vártam annyit, hogy a 200/1000-es csővel 3x nyújtáson megtaláltam a Merkúrt, de értékelhetetlen videót sikerült belőle készíteni. Aznap hajnalban nem volt jó a légkör nagy nagyításon, csak a Szaturnuszt, a Jupitert és a Marsot sikerült feldolgoznom. A képet annyit piszkáltam meg, hogy az átalakított gép vörösét kicsit visszavegyem. Személyes vélemény, hogy hajnali 3-kor viszont vizuálisan nagyon szép volt, és bizony a bolygósor kiemelkedett a sötét ég hátteréből.
Tovább az észleléshez »Egy éve, idény végén megpróbáltam, azóta csinálok már korrekciós képeket is és szigorúbb vagyok a nyers képek megítélésével. Természetesen egy látótérbe nem fért volna bele, még kettőbe sem nagyon. De ezzel már nagyjából elégedett vagyok, szép szilveszter és új év volt a készítésével.
Tovább az észleléshez »Végre elkaptam egy kis időszakot, amikor nem volt felhős, és tudtam várni rá, hogy emelkedjen a kis városom (Celldömölk) fényzaja fölé. Eredeti elképzelésként sokkal több expót szántam készíteni, de összevonás alkalmával szembesültem, hogy ahol csak egy réteg volt a képek közül az mind kifehéredett annyira, hogy még az üstökös képe is torzult. Így a 45 képből maradt 25, ami összevonása után még elfogadható kép maradt a szélek vágása után is. Hiába nagyon gyors volt az üstökös és hamar kimászott a szenzor adta kép méreteiből.
Tovább az észleléshez »Nem szoktam hozzá, még a hideghez, de már nagyon szerettem volna megörökíteni a theskylive.com oldal ezen a napon 8,5 Magnitudósnak írta a fényességét. Nagyon gyors volt, és így nem tudtam alacsonyabb ISO értéken fotózni, de az ISO 1600 talán még nem annyira zajos, ha tovább sikerül maradnom, szebb is lett volna, de mint ahogy szinte mindig a felhők elvágták a lehetőséget. DSS programmal sztekkeltem és PS-ben csinosítgattam még utólag.
Tovább az észleléshez »Végre tudtam egy kicsit hosszabban fotózni az üstökösre, A kép állóképként lett DSS programmal sztekkelve.
Tovább az észleléshez »Megfogott a galaxis szerkezete, és a szerteágazó porsávja ami a galaxis magja előtt látható.
Tovább az észleléshez »Végre lett egy kis szerencsém, persze a szél a folytatást elvágta de azért lett valami.
Tovább az észleléshez »Nagyon jó ég volt, és végre találtam AS!3 programban egy tűrhető beállítást, amivel szépen dolgozik a program. Utómunka Registax, Winjupos, Ps.
Tovább az észleléshez »Rendkívül nehéz volt feldolgozni, valami még nem működik jól a felvétel készítésénél. De nem panaszkodok, mert relatív jól sikerült.
Tovább az észleléshez »Nehéz visszatérés volt egy winchester csere után, két órányi videó anyagból volt egy kb 20 percnyi rendkívüli nyugodtság.
Tovább az észleléshez »Az eddigi leghosszabb expó idejű képek készítésébe kezdtem bele az én kis gyenge mechanikámmal a táborban. Majd tábor utáni napon tudtam folytatni. Sajnos a képek kb 40%-át ki kellett dobnom a rengeteg bemozdulás miatt, az 5 perc expó idő nagyon sok a mechanikámnak, hiába van M-gen vezetés. Végre a táborban tanultak után készítettem dark képet aminek most már látom az értelmét. A flat képek még hiányoznak, amit PS-ben kompenzáltam amennyire tudtam. Szándékomban áll még folytatni persze jó lenne nagyobb hatékonysággal - szerintem nem rajtam múlik.
Tovább az észleléshez »Végre sikerült a nagy vörös örvénylést elkapni. Gain 70. Felhasznált programok: AS!3, Registax, Winjupos, Ps
Tovább az észleléshez »03:20-tól, ha jól emlékszem a Gain érték 70. Feldolgozás AS3!, Registax, Winjupos, Ps Szegény Europa holdat a Winjupos szétkente, így csak az árnyéka maradt meg a bolygó képen.
Tovább az észleléshez »Számomra ritka közelségben voltak vasárnap hajnalban a Jupiter holdjai, így a 3x Barlow nagyítással 800/600 képméretben már együtt volt mind a négy Galilei hold. Sorrendben az Europa a bolygó előtt Io, Callisto és legtávolabb a Ganymedes.
Tovább az észleléshez »A bolygózás végén rászántam magam egy újabb ADC -s próbára. (Légköri diszperzió korrektor). Most végre jó sorrendben raktam össze - a kamera a korrektorba lett téve - a Youtuben látott kisfilmen alkalmazott beállítással szépen ki lehetett küszöbölni a légkör okozta színi eltolódást. Az élesség a gyűrűkön és a bolygón látványosan jobb lett. Bár a felvétel már erősen világosodásban készült, 4:20-körül. Még azért lesz mit gyakorolni a használatával.
Tovább az észleléshez »Az interneten egy csillagászati előadáson hallottam az amúgy ritka jelenségről, hogy két holdárnyék is verseng az anyabolygó felületén.A poén az volt, hogy elfeledkeztem róla, de amúgy egy sima Jupiter fotót tűztem ki célul az éjjeli felhőkkel tarkított mélyég fotózás után. A szerencse a feledékenységem mellett, hogy elvonultak a felhők és próba után kiderült nagyon jó átlátszóság volt. Segítette a felvétel készítését, hogy mindegyik felvételnél tudtam használni a csillagkövető rendszert, így sokat kompenzált a bolygó egy helyben tartásában - ez főleg a 6x nyújtáskor volt hatalmas előny. A harmadik képen egy kis magyarázat hogy mi hol látható. AS!3, Registax, Winjupos, PS Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F4/5
Tovább az észleléshez »Derotációhoz: Winjupos Élesítés: Registax A fotók mérete túlnyúlik a teleszkóp maximális nagyításán, így az elején csak viccnek szántam, mégis többet megmutatott mint a hagyományos méretben készült képek. Az utolsó fotón piros karika egy múló természetű képződmény - valószínű porvihar, vagy annak árnyéka - látszik a képen.A képek méret azonosak, így látszódik melyikhez volt a legközelebb az oppozíció.
Tovább az észleléshez »Tavaly még csillagkövetés nélkül az egy perces expókkal is készítettem két órányi felvételt, de akkor még valami fura oldalsó befénylés elrontotta a háttér egyenletességét, de idén ez a hiba már nem jelentkezett. A követőnek hála hosszabb exponálás volt lehetséges így alacsonyabb lett a jel/zaj viszony is. Szerettem volna még folytatni, de az idő nem volt kegyes hozzá. Az objektum a déli égbolton halad át a Szobrász csillagkép tagjaként és az NGC 253 sorszámot kapta. A Szobrász galaxis halmaz egyik legfényesebb tagja a maga 7,3 Magnitudós fényességével, sokszor emlegetik Ezüstdollár galaxis néven is. Tőlünk kb 11,5 millió fényévre van és kicsivel nagyobb mint a Tejút rendszerünk harmada. Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6
Tovább az észleléshez »Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6 71x60 sec: 2019.10.28. 182x120-150sec: 2020.09.15. Egy vegyítés csináltam a 2019-es vezetés nélküli, átalakítatlan fényképezővel készült képeket vegyítettem a 2020-as vezetett és átalakított géppel készült képekkel. Feldolgozás terén főleg a részletekre fektettem a hangsúlyt. Sajnos a mechanikám nem igazán képes a hosszú expó idős pontos vezetésre, így magasabb ISO értéken kellett a képek majd felét felvennem. Az elkészült kép manuális exponálás mellett is több mint 7 órányi össz expó idővel rendelkezik, ez eddig a legmunkásabb és legtöbb odafigyelést igénylő objektumom.
Tovább az észleléshez »Kómakorrektor: SkyWatcher kómakorrektor F5/6 28x60 sec: 2019.02.07., 34x180sec: 2021.03.09.
Tovább az észleléshez »