Az évtizedek óta nem látott erősségű geomágneses vihar színei a napfény városából. A felvételt a Szegedi Csillagvizsgáló Allsky kamerája készítette (amit pedig Vékony Miki rakott össze).
Tovább az észleléshez »Első félórás teszt kép ahogy kijött a gépből, AsiAir-el irányított távcsővel. Kiderült, hogy döcögve de lehet irányítani a távcsövet telefonról, és fotózni is érdemes lesz a jövőben.
Tovább az észleléshez »Elveszik a látómezőben, kontrasztosan látszódnak a foltok. Triangulum is látható
Tovább az észleléshez »Egy kézzel odatartott, telefonos kép a VCSE trahütteni észlelőhétvégéjéről. Látszik a minőségén, na de mindezt végignézni..szép volt, már sajnálom hogy nem rendes fenykepezővel estem neki
Tovább az észleléshez »Újabb sarki fény, ez már hazulról is látszott. A kép viszont nem itthonról, hanem a szomszédból, az ausztriai Trahütten mellett készült, az alpesi hegyekben, ezerpárszáz méter magasan. Sajnos-nemsajnos még mindig nincs hőn áhított szegedi sarki fényem, úgy látszik, a VCSE idén a sarki fények idejére szervezte az észlelőhétvégéjét. Igazi giccsparádé. Hold, ikrek, sarki fény, szélturbinák világítanak a háttérben. Abszolút meglepődtem azon, hogy szabad szemmel is észlelhető volt. Ezen a szélességen, az elmúlt évtizedekből csak olyanokat találtam, melyek főleg kamerákon láthatók. Noha ez se volt színes a szemnek, de határozottan el lehetett különíteni fátylaktól.
Tovább az észleléshez »Ez a planetáris már kísérletezésből született, de úgy látszik, 12 magnitúdó meg se kottyan a Szegedi Csillagvizsgáló főműszerének. Egy kép, próba jelleggel.
Tovább az észleléshez »Próbálgatjuk a Szegedi Csillagvizsgáló főműszerét. Kollimálni kéne, lemosni, ezernyi apróság...ennek ellenére rengeteg a potenciál benne. Egyetlen kép, szinte nyersen. Vizuálisan is kivehető a fehér törpe.
Tovább az észleléshez »Második utam Izlandra, most a cél a giccses, naplementés sarki fény volt - és sikerült! Általában csak a fényes, egész égboltot beborító zöld képek a népszerűek, pedig a töltött részecskék egész évben jönnek. Naplementés - szürkületes sarki fényt pedig meglehetősen ritkán örökítenek meg. Pluszként nem is csak zöld, de magentás - lilás színeket is látunk feljebb, amitől talán még különlegesebb :) A sarki fényes szezon utolsó utáni napjait céloztam meg, amikor már nagyon-nagyon nehéz észlelni, asztro sötét egyáltalán nincs már. Az előtér pedig lehetett volna világosabb, de meghagytam reálisnak a képet. Egy teknőben ültünk, teljesen szigetelt minden oldalról, messziről jövő város fényeket, kb szabad szemmel is hasonló volt a látvány.
Tovább az észleléshez »300x nagyitasban már csillagaira bomlott, amikor a légkör épp megnyugodott pár másodpercre. Nagyjából homogén világos
Tovább az észleléshez »A VCSE 2020-as táborából egy kép a fák felett látszó Neowise üstökösről.
Tovább az észleléshez »Egy közeli kép a Tejútról, még a 2016os VCSE táborból. Egyik első asztrotájképem, a lehető legkezdőbb felszereléssel. Érdekes látni, azóta mennyit változott a feldolgozás és a technika, illetve hogy mennyi mindent ki lehetett hozni már a belépő szintű felszerelésből is.
Tovább az észleléshez »Véletlenszerűen talált vízesés parkolójában álltunk meg sarki fényt fotózni. Urridafoss a hely neve, az épp ott alvó turistákat mi ébresztettük fel, de felettéb hálásak voltak - ők akkor látták először az aurorát.
Tovább az észleléshez »