Teljes képernyő
18:27-18:57 UT
359, 718x
Olyan 20 perc kellett az Orion-köd legnagyobb és legfényesebb protoplanetáris korongjának felfogásához (d244-440, képen bejelölve). Csak UHC-val látszik, legalábbis a kihuzatban volt amikor meg tudtam pillantani. Néhány ívmásodperces félig diffúz korong. Pontos hely ismerete szükséges, különben soha nem veszi észre az ember.
A HH 203/4 egybemosódva látszik a Theta2 Ori-tól kiindulva. A HH 512 nem tudom pontosan, mi is, de a déli sötét felhő átfénylésénél kell lennie (ahol távcsőben jól, a rajzon kevésbé láthatóan az ionizációs front folytatása van). Lehet, hogy láttam valamit abból is.
A Trapézium megmutatta E és F komponensét, a C melletti még ilyen nagyítással és ekkora műszerrel is kihívás. A csillagok türkíznek látszanak, a háttér zöldesbarna, UHC-vel az egész LM bordós.
A felhők és nyugváshoz közeli helyzet miatt csak éppen meg tudtam pillantani, amit kerestem. A múltkori rajzot dolgoztam ki újra, ráhelyezve az újdonságokat. Még apróbbakat módosítgattam rajta, hogy a frissebb élményhez közelebb álljon.
A kómakorrektor igazán megdobja a látványt. Szinte faltól falig ugyanaz a köd marad, nem csak szellemképe önmagának, lenyűgöző, bár a szeptemberi látványtól még mindig elmarad.
Ha az ember fejjel lefelé próbál meg belenézni az okulárba, azonnal a Hubble-kép jut az eszébe. Olyan az egész, mintha elhomályosítva lenne odavetítve, és nem kell hozzá semmit sem odaképzelni, az objektum páratlanul jól adja önmagát.
Másnap 56T-ben a proplydért és a hatos rendszerért nem kell küzdeni, szinte azonnal előjönnek a pozíció ismeretében. Kicsit csalódtam is, hogy nem is akkora bravúr, mint amilyennek elsőre látszott. Egy ekkora távcsővel átlátszó éjjel, deleléskor és még nagyobb nagyítással lehet, hogy lenne még proplyd a Trapézium környékén.
Megjegyzés:
Ezzel az előző észlelést is ellenőriztem, az objektum úgyse változott azóta.
5 ívpercnél kissé több lett ábrázolva (~7'), hogy a Trapézium középen legyen, és még beleférjen a proplyd (valójában azért, mert először rosszul számoltam az LM méretét).
Azon gondolkodom, milyen lenne egy háromszűrős (UHC: piros, OIII: zöld, H-béta: kék) hamisszínes kompozit. Sok értelme nincs, a kérdés, hogy szórakoztató vagy fárasztó lenne.