Egy Facebook bejegyzés hívta fel a figyelmet az üstökös lelőhelyére. (Csizmadia Szilárddé, ezúton is köszönöm neki.) Ezért kiültem az erkélyre és néztem a nyugati horizont felé. Először egy 10x50-és Scopium binokulárral kerestem a Vénusz és az Arcturus között. 20 perc után a felhők között sikerül megpillantanom. Elég alacsonyan volt már mire megmutatta magát. A csóvát és a magot is jól lehetett látni. Ahogy sötétedett halványan de szabad szemmel is megpillantottam. Nem sokáig élvezhettem a látványt mert a felhők mögé bújt az üstökös. Előtte még telefonnal csináltam egy képet róla.
Tovább az észleléshez »A VCSE tábor utolsó napján ebéd után 13:19 Nyisz-kor Juhász Gábor tagtársunk naptávcsövébe néztem bele. Az egyik távcsőben szép zöldes árnyalatban a napfoltok látszódtak, a másikban pedig a felszín és a kitörések. Eszembe jutott hogy a két látványt egy képre kellene összehozni. Belefotóztam kézből mind a két távcsőbe és a képeket próbáltam a rajzvásznon egyesíteni. A vörös színben pompázó napkitöréseket nehéz volt a képen élesen elkülöníteni de a telefon belső képszerkesztőjében találtam egy megfelelő beállítást ami jól megjeleníti ezeket. A két képet a rajz mellé szerkesztve látjátok.
Tovább az észleléshez »Leo Triplet (M65, M66, NGC3628) Az Leo tripletet alkotó három galaxis, Az Oroszlánhármas a Földtől körülbelül 30 millió fényévre található az Oroszlán csillagképben
Tovább az észleléshez »Az első rajzos észlelésem ami Trahuüttenben, Ausztriában készült 1000m feletti magasságban a Newtonból átalakított Dobzonnal. A Messier 104 (más néven M104, NGC 4594 vagy Sombrero-galaxis) egy Seyfert 2 típusú spirálgalaxis a Szűz csillagképben (Virgo). Az M104 galaxist Pierre Méchain fedezte fel 1781-ben. Ez az első objektum a Messier-katalógusban, ami egyetlen eredeti kiadásban sem szerepelt, Messier csak kézzel írta hozzá saját példányához. Camille Flammarion adta hozzá a listához 1921-ben. Nevét a jellegzetes mexikói kalapról kapta.
Tovább az észleléshez »Vasárnap éjfél körül kezdett kiderülni és ha már ki kell vinni a kutyát hát gondoltam viszem magammal a binokulárt is. Először nem hittem el, hogy 63%-os hold mellett is mintha látnám, aztán a binokulárral is meggyőződtem , hogy nem káprázik a szemem. A Polaris és a nagygöncöl között ott volt. Halvány volt mint egy nagy porfelhő de az üstököst látom. (Sajnáltam is hogy a 200/1000-es nincs most bevethető állapotban de ami késik nem múlik.) A telefont tettem fel állványra és próbáltam megörökíteni, több kevesebb sikerrel. Amíg a gép kattogott figyeltem, hogy tudnám-e finomhangolni a látványt. De még a fátyolfelhők is ellem voltak. Így befejeztem az észlelést és bementem. Bent ért a meglepetés hogy mégiscsak láthatom jobb minőségben is, mert csatlakoztam a Zoomos csapathoz és az egyesületi csillagdából észleltünk tovább. Beszélgettünk,fotóztunk. Egy óra körül elköszöntem, reggel meló. Jó kis este volt.
Tovább az észleléshez »Próbálkoztam fotóval is de nem nekem való az asztrotályképezés így a rajznál maradtam. Gondoltam ezt is ki kell próbálni. A vizuális látványt nem tudtam visszaadni, vagy csak nekem nem megy de talán kezdésnek jó lesz.
Tovább az észleléshez »